אלי כהן המרגל מדמשק
נחנך שביל אלי כהן ברמת הגולן

תחנה ראשונה בחמת גדר

18/01/2013

תוכנית מיוחדת בגלי צהל מחר 18/5 0700 בערב

העתונאי גקי חוגי

16/05/2011

לפני 46 שנים עלה אלי כהן לגרדום

-

16/05/2011

חתונה במשפחת האיש שלנו בדמשק

גלעד שלמור | חדשות 2 |

26/10/2010

מילותיו האחרונות לרב של דמשק היו

אמור לאשתי שמילאתי את חובתי עד תום

29/04/2010

הסרט ששודר הערוץ הראשון

.

14/09/2009

מוזיאון ע“ש אלי כהן

החלטת עיריית בת- ים על הקמת המוזיאון ע"ש אלי כהן

14/06/2009

אשתו של אלי כהן ממשיכה להיאבק

להחזרת עצמותיו-ראיון בגלי צהל

18/05/2009

תרגום לעברית של הפניה לאפיפיור , בעניין החזרת עצמותיו של אלי

-

13/05/2009

סרט ששודר ברשת אלערביה על אלי כהן

הצצה נדירה כיצד אלי נתפס בעני הערבים ראיונות נדירים עם אישים מסוריה

27/04/2009

חתום על עצומה להשבת עצמותיו של אלי כהן

To: Dr. Bashar al-Assad, President of Syria

02/04/2009

 

יצחק רבין >>
יצחק שמיר >>
איסר הראל >>
אברהם כהן במוסד >>
שלמה לחיאני >>
שאול מופז >>
מאיר דגן >>
מאיר דגן 2010 >>
בית הספר "אליאנס" >>
פסל ולוח זכרון במוסד >>
אריאל שרון >>
אהוד אולמרט >>
טקס התייחדות עם חללי קהיליית המודיעין >>
יצחק רבין "רק אלי נשאר צעיר"

תהליך השלום עם סוריה יכלול דרישה להשבת גופת אלי כהן,
מי שהיה המרגל הישראלי בסוריה, נתפס, נשפט ונתלה .
להלן דברים של יצחק רבין ז"ל על אלי כהן ז"ל, שנאמרו בעצרת לזכר
אלי כהן בגלילות, ב- 21- במאי 1995.

בני משפחת כהן, הרב הראשי לצה"ל, אלוף (מילואים) יהושע שגיא, אנשי המודיעין, קהל נכבד. רק כמה עשרות קילומטרים, במרומי רמת הגולן, מפרידים בינינו לבין דמשק, שם פעל ושם מצא אלי כהן את מנוחתו האחרונה. ביום בהיר, אפשר לראות ממרומי החרמון את פרברי דמשק. אבל, לא עשרות הקילומטרים, אלא כמעט 50 שנים של איבה תהומית, של מלחמות מרות, מפרידות בין סוריה לבין ישראל, בין אלי כהן המת לביו משפחתו החיה כאן, בבית.

גם אחרי 30 שנה, חיה אגדת אלי כהן בתוכנו, כאילו היה זה אתמול. ילדיו בגרו והיו לאנשים. יש מבני משפחתו שפרשו לעולם שכולו טוב. ורק הוא, אלי, נשאר צעיר כמו שהיה, שותק כמו שהיה, ורק האגדה המלווה את שמו, מתעצמת ומתגברת משנה לשנה, ומציאות ודמיון משמשים בה בערבוביה.

...

לוחם המודיעין בארץ-יעד, שונה מכל לוחם אחר. הוא בודד, הוא לבד, הוא גם החייל והוא גם המפקד. הוא היועץ של עצמו, והוא גם המוציא לפועל. אין מעליו איש. אין מתחתיו איש הוא רחוק מן הבית, הוא רחוק מבני משפחתו שאהב. תמיד אלמוני, תמיד בזהות שאולה. ואסור לו לטעות. במקרים רבים, הטעות הראשונה שלו היא גם האחרונה.

אלי כהן היה בודד בדמשק. הוא עבד לבד, אכל לבד וישן לבד. ישב בחשכת הלילה אל מכשיר הקשר וכרה אוזניו. הסתכל על סביבותיו במשך היום, ופקח עיניו.

אלי כהן היה בודד, הוא לא היה לבד. מאחוריו הייתה מערכת גדולה, שקלטה את תשדורותיו, שקלטה גם את דאגותיו. זו אותה מערכת, זו אותה קהיליית מודיעין, שחרקה שיניים ביום שנתפס. וזו גם אותה קהיליית מודיעין, שמחתה .דמעה גדולה ביום שהועלה אל הגרדום בכיכר העיר. אבל, בודד היה אלי כהן בחייו בדמשק, בודד היה במותו.

זו לי הזדמנות, הערב, להצדיע שוב לחבורת האלמונים שאין להם שם, ואין לה שם משפחה, ויש לה תעודת זהות מזויפת ומשדר קטן, ומוח לבחון, ואוזניים לשמוע, ועיניים לראות. אין שיעור לתודה שמדינת ישראל חבה להם. אלי כהן היה מהטובים שבחבורה, מאלה שהידיעות אשר העבירו לישראל אפשרו לנו לדעת, ואפשרו לנו גם לפעול.

...

משפתת כהן, אנשי המודיעין, 30 שנה נח אלי כהן את מנוחתו האחרונה, רחוק מבני ביתו, רחוק מאיתנו. ואין לבני המשפחה, ולא לנו, קבר לבכות עליו. 30 שנה, אנו מעבירים מדור לדור, ממפקד לחייל, מאב לבן, את סיפור חייו ואת תהילת מותו.

אנו נמצאים היום במגעים ראשונים לשלום עם סוריה. הדרך עוד רבה, ורבה המלאכה. אם וכאשר נגיע למשא ומתן תכליתי יותר, תעמוד הבאתו לקבר ישראל כאחת מתביעותינו החשובות. נוותר להם. ואם וכאשר יבוא שלום לארץ, וכאשר תגיע שעתו של השלום עם סוריה נעמוד אז בשערי דמשק ונאמר! אחינו אלי כהן, השלום הזה, גם כזכותך הגיע.

תמליל הנאום של יצחק רבין לקוח מתוך "רודף שלום", נאומי השלום של ראש הממשלה יצחק רבין - 1995, שראה אור בימים אלה בהוצאת זמורה ביתן, כריכה קשה, 265 עמ'

 
קבוצת סיון   קבוצת סיון - מיתוג , מיתוג באינטרנט +
מפת האתר
תודה מיוחדת לאברהם כהן (אחיו של אלי כהן ז"ל) Bookmark and Share תנאי שימוש
\
גירסת הדפסה