אלי כהן המרגל מדמשק
נחנך שביל אלי כהן ברמת הגולן

תחנה ראשונה בחמת גדר

18/01/2013

תוכנית מיוחדת בגלי צהל מחר 18/5 0700 בערב

העתונאי גקי חוגי

16/05/2011

לפני 46 שנים עלה אלי כהן לגרדום

-

16/05/2011

חתונה במשפחת האיש שלנו בדמשק

גלעד שלמור | חדשות 2 |

26/10/2010

מילותיו האחרונות לרב של דמשק היו

אמור לאשתי שמילאתי את חובתי עד תום

29/04/2010

הסרט ששודר הערוץ הראשון

.

14/09/2009

מוזיאון ע“ש אלי כהן

החלטת עיריית בת- ים על הקמת המוזיאון ע"ש אלי כהן

14/06/2009

אשתו של אלי כהן ממשיכה להיאבק

להחזרת עצמותיו-ראיון בגלי צהל

18/05/2009

תרגום לעברית של הפניה לאפיפיור , בעניין החזרת עצמותיו של אלי

-

13/05/2009

סרט ששודר ברשת אלערביה על אלי כהן

הצצה נדירה כיצד אלי נתפס בעני הערבים ראיונות נדירים עם אישים מסוריה

27/04/2009

חתום על עצומה להשבת עצמותיו של אלי כהן

To: Dr. Bashar al-Assad, President of Syria

02/04/2009

 

<< אפיון התקופה ערב גיוסו של אלי
<< מילדות לבגרות באלכסנדריה
<< העסק הביש והקשר של אלי
<< מבצע קדש בסתיו 1956
<< הגירוש ממצרים והעליה ארצה
<< הקליטה בארץ
<< טרם הגיוס למוסד
<< ההכשרה לתפקיד במוסד
<< הנסיעה לארגנטינה
<< ההתבססות בדמשק
<< מידע חלקי שהועבר לישראל
<< העינויים וההוצאה להורג

סיכום פעילותו של אלי כהן

פעילותו החשאית של אלי כהן ז"ל כרב המרגלים הישראלי בסוריה, התרחשה באחת התקופות החמורות ביותר בתולדות הסכסוך הסורי-ישראלי והערבי-ישראלי.
תקופה זו התאפיינה בגישות קיצוניות תוקפניות של סוריה כלפי ישראל - מילוליות ומעשיות כאחת - ואלה הוליכו למלחמת ששת הימים ולניצחון הגדול של צה"ל על סוריה, מצרים וירדן כפי הנראה, לניצחון זה סייע המרגל אלי כהן, שהיה בשנים אלה מקורב לצמרת השלטון בדמשק, והעביר לישראל ידיעות והערכות חשובות על המערך הצבאי והלוגיסטי של הצבא הסורי על היחסים הצבאיים והפוליטיים בין סוריה ומצרים, ועל המאבקים הפנימיים בין ראשי משטר הבעת' בסוריה.

אלי כהן נמנה עם קבוצה נבחרת ואיכותית של ישראלים אשר קידשו בחייהם את קיומה של מדינת ישראל ואת ביצור בטחונה. המידע שהעביר היה משמעותי, אמין וחיוני והידיעות שסיפק כללו את כל תחומי החיים בסוריה. אלי כהן סיפק מידע על מינוי שרים ובעלי תפקידים בממשלה, ואף על תוכן ישיבות ממשלה וכל מה שקשור בחיים הפוליטיים בסוריה.
ניתן לראות כי תרומתו של אלי כהן לביטחון מדינת ישראל בשנים בהן פעל כמרגל בסוריה הייתה רבה מאוד ומשמעותית. היו אף שתיארו אותו בתקופה זו כעיניים ואוזניים" של מדינת ישראל. בזכות המידע המדויק והאמין שהצליח להעביר לקברניטי מדינת ישראל, יכלה ממשלת ישראל לדעת בדיוק מה מתרחש בצמרת המדינית והצבאית בסוריה. הודות לכך נתקבלו החלטות נכונות וננקטו האמצעים המתאימים.

לוי אשכול ראש-ממשלת ישראל בעת ההיא. אמר כי מעשיו של אלי כהן חסכו למדינת ישראל חטיבות רבות של חיילים, והמידע שהביא לפני מלחמת ששת הימים היה מידע שלא יסולא מפז, והביא לניצחון הגדול במלחמת ששת הימים". בשל פועלו וההצלחה הרבה בתפקידו נטען כי אלי כהן היה הסוכן המוצלח ביותר של המוסד. בעטים בהן פעל בסוריה היה למרגל החשוב ביותר שהיה למדינת ישראל.

דומה ולא ניתן לתאר אחרת את התחושה שחוו הסורים על בשרם כתוצאה מחשיפת מרגל ציוני בקרבם, אדם שהיה בן בית בקרב חוגי השלטון והציבור הסוריים. ייתכן כי אחת הסיבות שבעטיין אין סוריה מוכנה להחזיר את גופתו של אלי כהן למדינת ישראל, היא אותה תחושת ההשפלה הצורבת אותה חשו ואותה הפליאו לבטא בכרוז הנ"ל.

אלי כהן סיכן את חייו למען קיומו של עם ישראל במדינתו הריבונית. הוצאתו להורג של אלי כהן לא צריכה לסמל בעבורנו יום אבל בלבד, אלא גם של גאווה באלי כהן ובדומיו, אשר מסרו את נפשם, למען תחיית עמנו בכדי להראות את כנת כוונותיו של אלי כהן ניתן לציין
כי במהלך המשפט, הטיח השופט באלי כהן ובסייעניו שעזרו לו במשימתו בנעימה של בוז "אתם הבוגדים" אלי כהן השיב בקול רם וצלול: "אני לא בוגד אני שליח.

גיסו של אלי כהן הסופר סמי מיכאל (אחיה של נדיה, אלמנתו של אלי מספר כי אלי כהן הוא גדול הסוכנים הישראלים הידועים, אשר מעלליו הזינו ועודם מזינים את דמיונם של אנשים רבים. הוא היה גיבור שמסר את נפשו בשירות מדינתו, והעם חב לזכרו חוב גדול על תרומתו לביטחון.
מתוך עבודת מחקר של יובל רביד שהוגשה לפרופסור אייל זיסר - החוג למזרח התיכון אוניברסיטת תל אביב

 
קבוצת סיון   קבוצת סיון - מיתוג , מיתוג באינטרנט +
מפת האתר
תודה מיוחדת לאברהם כהן (אחיו של אלי כהן ז"ל) Bookmark and Share תנאי שימוש
\
גירסת הדפסה